18 dogodkov + 3 spremljevalne prireditve = Kulturni maraton 2016

V čast slovenskemu kulturnemu prazniku je 5. februarja na I. gimnaziji v Celju potekal Kulturni maraton, ki ima že več kot 40-letno tradicijo.

Kulturni maraton je prireditev, kjer poteka več kulturnih delavnic, ki se jih dijaki lahko udeležijo. Vsako leto je nekaj drugega, letos pa je bilo izbire res veliko. Program se je začel že ob 8h zjutraj, in sicer z recitalom: Ne, ona nima žametnih oči. Dijaki so z recitiranjem pesmi počastili spomin na Williama Shakespeara. Letos namreč obeležujemo 400-letnico njegove smrti. Na Fedrovanju so svoja dela predstavili člani literarnega krožka. V delavnici Moodboard so dijaki izražali svoja čustva in občutke, ker je moodboard tehnika lažje predstavitve idej in boljšega razumevanja, vodila jo je bivša dijakinja Urša Grahovac. Vsi fotografi so prišli na svoj račun pri Fotodelavnici s Svitom Pintarjem, ki je vodil delavnico na temo Portretna fotografija. Preučevali so načine svetlobe, poziranja, kadriranja in še veliko drugega. Ob 9. uri pa se je začela predstava An Ideal Husband, komedija v angleškem jeziku v izvedbi Oskarjevega gledališča I. gimnazije v Celju, ki se je po pol leta vrnilo na oder. Ena izmed igralk, Petrisa Čanji, nam je povedala, da je super spet stati na odru: “Zdi se mi, da je bilo kar v redu. Super je takrat, ko se dejansko zasmejijo, ker je to pač komedija.” Vsi ljubitelji Francije oziroma francoščine pa so si lahko ogledali Une bulle de France à Celje (Košček Francije v Celju), kjer so dijaki prepevali znane francoske pesmi in na njih tudi zaplesali, v kvizu pa so udeleženci preverili svoje znanje o francoski glasbeni sceni. V Arhitekturni delavnici so pod vodstvom nekdanjega dijaka Gregorja Černelča, dijaki risali načrte svojih sob, ki so jih na koncu združili. Ob 10. uri so predvajali kratki igrani film Razbiti spomini, ki je nastal v okviru filmskega krožka. Vsi ljubitelji plesa so v Delavnici sodobnega plesa v dvorani Plesnega foruma spoznavali kaj sploh je sodobni ples in se učili čutiti telo. Vodila jo je dijakinja Lia Hofman. Likovniki so v Drawing Is Looking Longer (delavnici risanja portetov s Franciscom Tomsichom) ugotavljali, kaj pravzaprav je portret in zakaj se portretira in to potem uporabili pri naslednjih nalogah. Fotografski eksperiment je vodila naša nekdanja dijakinja Pia Klančar, študentka ALUO v Ljubljani. V tej delavnici so dijaki s svetlobo ustvarjali zanimive fotografije z napisi. Likovna dela dijakov 1. letnikov so bila razstavljena ob Odprtju razstave. Ob 11h je potekalo še drugo Fedrovanje, na katerem je potekala literarna čajanka z dr. Iztokom Osojnikom, pogovor so vodili člani literarnega krožka. V mali telovadnici pa je potekal Koncert Rdečega alarma, celjske punk skupine v sestavi naših dijakov: Filip Komplet (bobni), Lan Strmole (bas kitara), Luc Koprivc (vokal) in Vid Vengust (kitara). Ob 12. uri je MeMPZ I. gimnazije v Celju pripravil Zborovsko matinejo, kjer smo lahko prvič slišali tudi pesem, napisano posebej zanj. Glasbeniki naše šole so pripravili Koncert v glasbeni šoli, program pa je povezoval naš dijak Blaž Šoba. Špansko gledališče Kreatro se je predstavilo s svojo novo predstavo Rosita, un lobo y una abuela chula, ki je parodija na Rdečo kapico. V Delavnici hip hopa so se dijaki lahko naučili osnovnih gibov hip hopa, pod vodstvom naše dijakinje Vanese Centrih.

Ker je bil kulturni maraton pripravljen v čast slovenskemu kulturnemu prazniku, nas je tudi letos obiskal kar sam dr. Prešeren v družbi Julije, ki nam je zaupala, da jo je osvojil tako, da ji je napisal prelepo pesem. Lahko rečemo, da je letošnji Kulturni maraton dosegel vsa pričakovanja, če ne celo presegel.

Carmen Deržek (nekdanja profesorica francoščine): “Mislim da Kajuh zna vzbuditi ljubezen do kulture, tudi razume dijake, ki se s tem ukvarjajo, jim da podporo in to je danes največ vredno. Kulturno ustvarjanje na naši gimnaziji živi, ne glede na vse ostale okoliščine in težave slovenske kulture.”

Juana Robida, koordinatorica Kulturnega maraton: “Pri tem projektu sodeluje veliko dijakov, sodelujejo bivši dijaki, sodelujejo profesorji in zato se mi zdi, da je to priložnost, ko primerno obeležimo slovenski kulturni praznik s kulturo, s katero se ukvarjamo na šoli, s kulturo, ki jo ustvarjajo naši dijaki.”

Dr. Anton Šepetavc, ravnatelj: “Poanta je v tem, da damo ljudem, kot jaz vedno ponavljam, priložnosti in možnosti, da svoje talente pokažejo. Da pokažejo kaj vse poleg tistega kar v šoli sicer počnemo, zmorejo, da se pokažejo pač tudi v kakšnih drugih vlogah, ki so kasneje za življenje zelo pomembne.”

Novost letošnjega Kulturnega maratona je bilo tudi spremljanje dogajanja v živo preko uradnega snapchata I. gimnazije v Celju. Uporabniško ime: @prvagim.

Vsem nam bo ostal v lepem spominu.

                                                                                                                Iva ŠkorjancRDEČI ALARM

V sklopu Kulturnega maratona je ob 10h potekal tudi koncert skupine Rdeči alarm, ki jo sestavljajo Luc Koprivc, Vid Vengust, Lan Strmole in Filip Komplet. Nabito polno malo telovadnico so tresli malo manj kot eno uro.Zaigrali so osem pesmi drugih izvajalcev, razveselilipa so nas tudi z nekaj avtorskimi pesmimi: “Fukn kamen v debeluha”, “Plesn na stropu”, “Pot v rahlo znano”, “Life denyer”, “Vaginal rash” in “Untitled”.

Ozračje je bilo ves čas nabito z navdušenjem, zadnje pesmi pa so občinstvo dvignile na noge in poskrbele za nepozaben Kulturni maraton 2016.


FEDROVANJE I

Fedrovanje je tradicionalna prireditev na naši šoli, kjer se predstavijo člani literarnega krožka s svojimi pesmimi. Letos je bila scena posvečena Hamletu, saj so okoli nastopajočih bile razporejene človeške lobanje in ostale kosti.

Program je zasnovala in povezovala Aleksandra Češnovar, obogatili pa sta ga tudi dve glasbeni točki. Predstavilo se je pet članov literarnega krožka. Pesmi so bile večinoma v slovenskem jeziku, nekaj tudi v angleškem, ena pa celo v ruskem.

Po branju pesmi so vsi literati prišli na oder in odgovarjali na vprašanja gledalcev o svojem ustvarjanju, navdihu in drugih dejavnostih. S svojim nastopom so res počastili kulturni praznik in spomin na Prešerna.

Tadej Počivavšek

Uspeh ni merilo, kvaliteta pesnitev mora pesniku zadostovati

I. gimnazijo v Celju je ponovno obiskal Iztok Osojnik, tokrat v sklopu Kulturnega maratona. Na preteklih literarnih čajankah so z njim naši literarni navdušenci spoznavali moč besed in literature ter obravnavali »najboljša« dela Srečka Kosovela. Gospod Osojnik nam je pojasnil, da literature glede njene pomembnosti in kvalitete ne moremo razporediti v organizirane predale, kot ne moremo reči, ali nam je ljubši desni čevelj ali levi.

Pesnikovo vsestranskost in uspehe sta v uvodu predstavili Meliha Imamovic in Petrisa Čanji. Sledil je voden pogovor s pesnikom, kjer smo delno spoznali tudi pesniški poklic, predvsem pa poslanstvo pesnika. Gospod Osojnik, ki je videl že veliko sveta, nam je življenje pesnika predstavil kot razburkano, nepričakovano, polno novih izzivov, skratka, daleč od rutinskega. Uspeh v poeziji ali književnosti smo spoznali kot relativen, v smislu, da morebitni neuspehi niso razlog, da ne pišemo pesmi ali zgodb, če nas to veseli. Navdušenci nad pisanjem so na Fedrovanju dobili spodbudo v obliki izjave: »Literatura je način, kako se človek postavi v svet.«. Eden od načinov vsekakor.

Urh  Zorko


Dostopnost