Športni oddelek gimnazije

Športni oddelki, ki so že mnogo let pomemben člen v verigi programov naše gimnazije, dajejo šoli vsekakor dodaten, prepoznaven pečat. Program so zaključili številni uspešni športniki, mnogi med njimi so danes pomembni strokovnjaki na svojih področjih, nekateri so še vedno aktivni v športu, drugim šport pomeni samo sprostitev.

Delo v športnih oddelkih je drugačno, vanje se vpisujejo dijaki, ki so aktivni športniki, obenem pa želijo čim uspešneje zaključiti program gimnazije in šolanje nadaljevati z rezultati, ki so primerljivi z rezultati dijakov drugih oddelkov. Profesorji, ki poučujejo v športnih oddelkih, pomagajo dijakom, da z disciplino in dobro organizacijo dela uspešno povezujejo treninge s kakovostnim delom v šoli. Program športnih oddelkov je organiziran drugače kot programi drugih oddelkov naše gimnazije, dijaki lahko po potrebi obiskujejo dodatne ure pri posameznih predmetih in s profesorji snov poglobijo oziroma dobijo dodatno razlago, če so bili odsotni od pouka. Takšne oblike dela zahtevajo dobro in usklajeno komunikacijo med dijaki in profesorji, predvsem je pomembna komunikacija z razredniki športnih oddelkov. Pri tem z rednimi strokovnimi posveti, po potrebi tudi z izrednimi delovnimi srečanji, sodelujeta pedagoški in športni koordinator.

Na začetku vsakega šolskega leta se srečamo z vsemi trenerji, s katerimi sodelujemo tudi med šolskim letom, pomembna so tudi redna srečanja s starši, ki aktivno sodelujejo v procesu usklajevanja dela v šoli, na treningih in doma. Dijakom, ki so zaradi specifike športa odsotni dlje časa, omogočamo sklepanje posebnih pedagoških pogodb, s katerimi so določeni posebni pogoji dela, možnost opravljanja izpitov po predhodnem dogovoru, učenje na daljavo in druge sodobne oblike dela. Redno izvajamo športne tabore v povezavi z drugimi predmeti, saj so dijaki tako med šolskim letom razbremenjeni dela pouka pri dogovorjenih predmetih. Na osnovi bogatih izkušenj delo v športnih oddelkih vsako leto kritično ovrednotimo in ustrezno nadgradimo v želji, da bi se v omenjenem programu naše gimnazije izobraževale nove in nove generacije uspešnih dijakov oz. športnikov.

Mnenja dijakov

Lan Tominc

Dijak 4. letnika, kajakaš, slalomist na divjih vodah, večkratni državni prvak, mladinski olimpijski prvak

Vpis na I. gimnazijo v Celju – športni oddelek je bila pred dvema letoma zame edina in (zdaj vem) prava izbira, ker je šolanje odlično prilagojeno športnikom, saj nam nudi neprestano usklajevanje med šolskimi in športnimi obveznostmi.  Zaradi treningov, priprav in tekem sem veliko odsoten in zamudim marsikatero pomembno razlago učne snovi, ki mi jo potem profesorji vedno razložijo.  Ravnatelj in profesorji so na naši šoli res razumevajoči, prilagodljivi in vedno pripravljeni pomagati. Z nami se iskreno veselijo naših športnih dosežkov in nas povsem podpirajo. V našem razredu je manjše število dijakov, zato  že v osnovi ure potekajo lažje in bolj sproščeno.  Občutek, da vsako jutro k pouku prideš z veseljem, je  pomemben, prav tako tudi zelo dobri odnosi med sošolci  – ravno zdrav duh pa športne oddelke odlikuje že vrsto let tudi zaradi dobrih razrednikov. Kdor ima visoke cilje v športu in doseganju izobrazbe, naj za svoje šolanje izbere I. gimnazijo v Celju.


Jurij Plaskan

Karateist, mladinski državni podprvak in član reprezentance

Moram priznati, da sem pri vpisu imel rahle težave. Ob tem, da sem športnik, sem hkrati tudi glasbenik, zato se nisem mogel odločiti, ali bi nadaljeval šolanje na glasbenem konservatoriju v Mariboru ali bi šel bolj v športne vode. Nato sem se vpisal v športni oddelek I. gimnazije v Celju. Ni mi žal, da sem se tako odločil, saj sem tu spoznal mnogo ljudi, sklenil mnogo prijateljstev in pridobil mnogo znanja. Dvomim, da bi vse našteto pridobil na katerikoli drugi šoli. Menim, da je Kajuh najboljša odločitev za vsakega, ki želi v športu še naprej uspešno delovati in hkrati v šoli pridobivati veliko znanja ter lepih ocen, saj so profesorji zelo razumevajoči do nas in naših obremenitev. Šola vestno pomaga športnikom usklajevati treninge s poukom, tekmovanji in ocenjevanjem.


Alisa Žagar-Slemenšek

Dijakinja 3. letnika športnega oddelka, svetovna prvakinja v kickboxu 2018, evropska podprvakinja v taekwon-doju 2018, evropska prvakinja v taekwon-doju (ekipne borbe) 2018,  dobitnica zlatih svetovnih in evropskih pokalov v kickboxu, dobitnica zlatih pokalov na odprtih prvenstvih v kickboxu in taekwon-doju, večkratna državna prvakinja v kickboxu in taekwon-doju

Sem dijakinja 1. letnika športnega oddelka. Razlog, zakaj sem se odločila za I. gimnazijo v Celju, je precej preprost. Zdelo se mi je, da bom na tej gimnaziji imela najboljše možnosti za usklajevanje športa in šole. Zaradi tekem in priprav velikokrat manjkam v šoli, vendar me prav nič ne skrbi, ko pridem nazaj, saj vem, da je veliko ljudi pripravljenih pomagati, predvsem profesorjev, saj so zelo prilagodljivi. Nudijo tudi dodatne ure, ki so zelo koristne.

Prehrana je zame kot športnico zelo pomembna, zato je velik plus izbor različnih menijev. Izpostavila pa bi tudi vzdušje na šoli in v razredu, ki je zelo prijetno in živahno. Če pa imaš slučajno kaj prostega časa, je na šoli toliko različnih dejavnosti in krožkov, da boš zagotovo našel kaj zase.


Tim Krhlanko

Rokometaš, ponosen kajuhovec, maturant, predsednik dijaške skupnosti v šolskih letih 2016/17 in 2017/18, ustanovitelj Dijaške organizacije Celje, dvakratni klubski kadetski državni prvak, državni prvak v šolskem prvenstvu

»Za šolanje na I. gimnaziji v Celju sem se odločil, ker je edina gimnazija v okolici, ki omogoča šolanje prilagojeno športnikom. Zavedam se, da je izbira lastne prihodnosti velika odločitev in hkrati odgovornost. Lahko pa iz prve roke povem, da svoje odločitve ne obžalujem niti za trenutek. Res je veliko prednosti športnega oddelka. Menim, da je najpomembnejša med njimi dialog med profesorji in dijaki. Mi razumemo profesorje, oni pa razumejo nas in naše obveznosti. Veliko res vrhunskih športnikov je v času šolanja na naši gimnaziji ogromno treniralo, pa vseeno uspešno opravilo maturo. Če imate radi šport in bi z njim nadaljevali v prihodnosti, a si hkrati želite kvalitetne izobrazbe, je naša šola prava za vas.«

 


Anja Mazej

Odbojkarica, državna klubska mladinska podprvakinja, tretja na državnem pokalnem članskem prvenstvu, članica zmagovalne kadetske reprezentance na srednjeevropskem prvenstvu, peta v Evropi, petnajsta na svetu, šesta na olimpijskih igrah mladih, članica mladinske in članske slovenske reprezentance

»Sem dijakinja tretjega letnika športnega oddelka na I. gimnaziji v Celju. Izjemno prilagojen urnik in razumevajoči profesorji mi omogočajo, da se redno in zanesljivo udeležujem vseh treningov in tekmovanj, ki jih imam neprestano. Ker sem zaradi kombiniranja športa in šole velikokrat odsotna pri pouku, mi profesorji rade volje priskočijo na pomoč z dodatnimi razlagami, če je potrebno, pa tudi z individualnimi urami. Odločitve, da sem se vpisala na Kajuha, ne obžalujem, saj mi nudi zelo dobro podporo na moji športni poti, hkrati pa odlično izobrazbo in splošno razgledanost.«

 

 


Bor Luka Urlep

Absolutni državni prvak v hitrostnem drsanju na kratke proge, državni rekorder na 500 m in 1500 m, šesti na 500 m na Olimpijskem festivalu evropske mladine 2017, večkratni dobitnik medalj na mednarodnih tekmovanjih, udeleženec dveh svetovnih pokalov in članskega evropskega prvenstva v sezoni 2017/18  ​

»V osnovni šoli sem bil odličen učenec, z mnogimi, prav tako odličnimi rezultati v športu. Kljub želji po nadaljevanju športne kariere in tudi resne akademske poti, z iskanjem pravšnje gimnazije nisem imel težav. Dobro je namreč znano, da je naša šola že vrsto let najboljša športna gimnazija v Sloveniji, ki pa hkrati nudi kakovostno predajanje novega znanja. S svojo izbiro srednje šole sem zadovoljen, saj mi omogoča kvalitetno združevanje športa s šolo. Močno jo priporočam vsem nadobudnim učencem, športnikom in drugim z visokimi cilji.«


Klara Apotekar

Judoistka, mladinska svetovna podprvakinja, evropska prvakinja med mlajšimi članicami, nosilka številnih medalj s svetovnih in evropskih pokalov pokalov, večkratna državna prvakinja

Za I. gimnazijo v Celju sem se odločila, ker sem vedela (to šolo je obiskovala tudi moja sestra Ana Velenšek), da je edina šola, ki mi lahko ponudi usklajevanje šole in športa. Želela sem biti uspešna tako v šoli kot v športu, zato je I. gimnazija zame bila prva izbira. Moram pa reči, da tudi – prava. Gospod ravnatelj in profesorji so zelo razumevajoči do športnikov, nudijo nam veliko podpore in pomoči. Kadar sem veliko odsotna zaradi treningov, priprav in tekmovanj, mi profesorji zelo pomagajo pri usklajevanju in pridobivanju ocen, nudijo pa mi tudi individualne ure za razlago zamujene snovi.

V športnem oddelku je manj dijakov, zato se nam lahko profesorji bolj posvetijo in prilagodijo, saj razumejo naše obveznosti in odsotnosti. S sošolci smo zelo povezani, saj nas zanimajo podobne stvari in si pomagamo na vsakem koraku. Vpis na I. gimnazijo bi priporočila vsem mladim športnikom, ki si poleg športnih rezultatov želijo tudi dobre izobrazbe.


Savin Kotnik

Plesalec latinskoameriških in standardnih plesov, 3. mesto na rating lestvici v Sloveniji, finalist državnih prvenstev

Ker že 8 let profesionalno tekmujem v plesu in mi to vzame ogromno časa, sem se za I. gimnazijo v Celju odločil zaradi edinega programa za športnike v tem delu Slovenije. Nisem se zmotil. I. gimnazija premore ogromno različnih in izvrstnih športnikov, kar je dokaz, da je tu res odlično okolje za hkratni razvoj šolskih in športnih dosežkov. To omogočajo odlični profesorji, ki so zelo prilagodljivi in razumevajoči.

Vsi so zelo prijazni ter pripravljeni pomagati na vse možne načine, tudi z individualnimi urami in dodatnimi razlagami. Nadvse pomemben se mi zdi odnos med dijakom ter profesorjem. Ta odnos je na I. gimnaziji res izjemen, in to je temelj kvalitetnega in konec koncev vedno uspešnega dela ter kombiniranja šole in športa. I. gimnazija je idealna za vse, ki si želijo imeti bogato športno kariero in to nadgraditi še z odlično izobrazbo ter razgledanostjo.


Ana Drev

Smučarka, 9. mesto na OI v Torinu, 10. mesto na svetovnem prvenstvu v Schladmingu

Za vpis na I. gimnazijo v Celju sem se odločila zaradi dobrih priporočil svojih predhodnikov, saj sem bila kot športnica veliko odsotna in sem v športnem razredu lažje usklajevala športne in šolske obveznosti. Odločitev se je izkazala za zelo uspešno, saj sem bila poleg razumevanja in prilagajanja profesorjev deležna tudi velike pomoči sošolcev. Tako sem lahko v rednem roku maturirala, kar bi mi ob siceršnjem urniku in zaradi izostankov od pouka zelo težko uspelo.

V veliko pomoč mi je bilo razumevanje profesorjev, saj sem lahko izpite opravljala v izrednih rokih. Na šoli sem se počutila super. Kadar koli sem prišla, so mi profesorji in sošolci pomagali, da sem zamujeno čim prej nadoknadila. Kljub temu da sem ogromno manjkala, sem se vedno počutila dobrodošlo, in to je bil lep občutek. Če bi se še enkrat odločala, kam po osnovni šoli, bi zopet izbrala I. gimnazijo.


Nika Barič

Košarkarica, uspešna igralka moskovskega Spartaka, prva Slovenka izbrana za ligo WNB

Odkrito povedano, na šolo sem se vpisala zaradi košarke. Igram jo namreč že 11 let in ob koncu osnovne šole so me povabili v celjski Merkur. Po pogovoru s starši in klubom sem se odločila za I. gimnazijo v Celju. Na začetku je bilo zelo težko. Prilagoditi se urniku, vsem obveznostim v šoli, raznim testom in spraševanjem, ob tem pa še profesionalno igrati košarko, ni mačji kašelj. A sem se sčasoma navadila, iz leta v leto mi je gimnazija bolj všeč in priznati moram, da bo težko zapustiti šolo, saj me nanjo vežejo sami lepi spomini.

Na naši šoli imamo res dobre dijake, ki pa jih brez dobrih profesorjev zagotovo ne bi bilo. Šola je zelo dobro organizirana. Iz lastnih izkušenj lahko povem, da so profesorji razumevajoči in vedno pripravljeni pomagati. Tudi gospod ravnatelj zelo podpira športnike, še posebej ga spoštujem, saj je dober človek. Na gimnazijo bom ohranila lepe spomine, saj ni lepšega, kot so gimnazijska leta.


Tim Toplak

2011 kadetski svetovni prvak v ju-jitsu

Za I. gimnazijo v Celju sem se odločil, ker sem že v osnovni šoli treniral judo in ju-jitsu. Zdelo se mi je, da bom tu najlažje usklajeval šolske in športne obveznosti. Zelo sem zadovoljen s svojo odločitvijo, saj lahko manjkam pri pouku v času jutranjih treningov in priprav ter kasneje nadoknadim zamujeno. Profesorji na gimnaziji so razumevajoči in vedno pripravljeni pomagati. Tudi gospod ravnatelj je takšen in spodbuja šport. Seveda pa imam odlične sošolke in sošolce, s katerimi si vedno pomagamo. Žal šola še vedno nima nove telovadnice, vendar se tudi na tem področju trudi in razmere za pouk športne vzgoje se izboljšujejo.


Marko Juričič

Uspešen tenisač

Na I. gimnazijo v Celju sem se vpisal zaradi visokega akademskega znanja, ki ga ta šola nudi, ter možnosti dobrega usklajevanja šole in športa. V športnem oddelku je to povsem mogoče. Bonitete, kot so jutranji treningi, predčasni odhodi zaradi treningov, individualno dogovarjanje datumov za ustna in pisna ocenjevanja, dodatne ure itd., omogočajo ohranjati uspeh tako v šoli kot tudi v športu. Predvsem pa je potrebno izpostaviti šolo samo – njeno dolgoletno tradicijo, uspehe na akademskem in športnem področju ter seveda sproščeno vzdušje, ki vlada v učilnicah in na hodnikih. Tudi odnos med profesorji in dijaki je odličen; s pravim, poštenim načinom in pristopom je možno doseči marsikaj.

V športnem oddelku pa še posebej izžarevajo lastnosti, kot so živahnost, sproščenost, iskrenost ter športni duh, zaradi katerih je športni razred drugačen. Težko je usklajevati šolo in šport ter na obeh področjih obdržati dobre rezultate, vendar pa ta gimnazija dijakom športnikom to omogoča in jim pri usklajevanju tudi zelo pomaga.


Tamara Tavčar

Svetovna prvakinja v modernih tekmovalnih plesih

Za I. gimnazijo v Celju sem se odločila zato, ker ima od vseh gimnazij najbolj pester kulturni in športni program. In ker sem že v OŠ veliko sodelovala na področju kulture in športa, sem si želela, da bi tako nadaljevala tudi v prihodnje. Danes obiskujem prvi letnik športnega oddelka na I. gimnaziji v Celju. K vpisu v ta oddelek so mi pripomogli predvsem pozitivni odzivi in pohvale mojih predhodnikov, ki prav tako obiskujejo športni razred. Ker že sedem let aktivno tekmujem v modernih tekmovalnih plesih, vem, da je včasih usklajevanje šolskih in športnih obveznosti kar težko. Zato sem bila prepričana, da bo odločitev, da se vpišem na to gimnazijo in v športni oddelek, zame prava. In res je. Na šoli se počutim odlično. Profesorji nas razumejo in nam stojijo ob strani. Vedno so nam pripravljeni prisluhniti in nam pomagati, ko jih najbolj potrebujemo.

Redko se zgodi, da smo skupaj cel razred, saj imamo med poukom bodisi treninge bodisi priprave ali pa celo tekmovanja. Profesorji so glede tega res razumevajoči in nas vsekakor spodbujajo tako v šoli kot tudi v športu. Nudijo nam dodatne ure, kamor lahko gremo po dodatno ali ponovno razlago snovi. Zato lahko, ko manjkamo zaradi športa, brez skrbi nadoknadimo zamujeno. Tudi gospod ravnatelj nas v športu zelo podpira in nam je vedno pripravljen prisluhniti. Veliko pa mi tudi pomeni, da imam odlične sošolce. Zelo dobro se razumemo in si med seboj pomagamo. Menim, da smo čudovit razred in mislim, da ni lepšega, kot to, da greš zjutraj z veseljem v šolo. Če bi se bilo potrebno ponovno odločiti, kam po osnovni šoli, bi zagotovo še enkrat izbrala I. gimnazijo v Celju.

Dostopnost