Pozdravljeni, kajuhovci!
Za nami so že dobri trije meseci šolskega leta in tudi letos je šola napolnjena z dijaki, ki so prvega septembra prvič prestopili prag srednje šole. Dijaki prvega letnika so se do sedaj že dobro vključili v srednješolski vsakdan, se spoznali s svojimi profesorji in pridobili prve ocene. Naša skupinica treh novinark se je odločila, da bomo posamezne dijake povprašale o njihovih izkušnjah na gimnaziji, ki so si jo izbrali za nadaljnje izobraževanje.
Vsakemu izmed njih smo zastavili tri vprašanja o vtisih in počutju.
Kakšen je tvoj prvi vtis na I. gimnaziji v Celju, kjer si se znašel kot dijak prvega letnika?
LEJA LOKNAR (1. C): Ko sem prvič prišla na to šolo, mi je bilo zelo prijetno, v šoli sem se počutila zelo domače in ko sem začela bolje spoznavati svoj razred, sem ugotovila, da sem dobila zelo prijetne sošolce. Vsi profesorji so zelo v redu, čez čas ugotoviš, kaj vsak zahteva od tebe in si ustvariš nek sistem, po katerem se ravnaš (v zvezi s šolskim delom).
MILLA MARJANOVIĆ (1. C): Zaenkrat zelo dober. Sprva sem bila malo šokirana, saj je količina snovi, ki jo moramo predelati, dokaj velika, in to v krajšem časovnem obdobju. Treba je biti pozoren na sprotno delo, o čemer prej nismo veliko razmišljali, a je sedaj ravno to pokazatelj našega upeha, predvsem zdaj, tik pred prvo konferenco.
ZARA LUKMAN (1. Č): Šola nasploh mi je res zelo všeč, je pa definitivno velik preskok iz osnovne v srednjo šolo. Tempa še nisem čisto ujela, a prihajam tja. Dijaki so mi zelo všeč, profesorji so v redu.
ZALA KRANJC (1. E): Moj vtis o šoli je zaenkrat zelo pozitiven, vsi smo povezani in se imamo dobro, še posebej v razredu, ker smo vsi nekaj posebnega in smo se dobro ujeli. Je malo zahtevnejše, kot sem pričakovala, sploh zdajle v novembru in kasneje v maju, a z dobro organizacijo vse lepo steče.
KIARA BLATNIK (1. D): Je boljše, kot sem pričakovala, mislila sem, da bo bolj stresno in da se bom morala vsak dan zelo veliko učiti. Mislim, da je zelo pomembna dobra usklajenost urnika izvajanja športa in pouka, glede na to, da sem v internem športnem razredu.
ANA MARINŠEK: (1. Č): Imamo super razred. Res je velik preskok iz osnovne šole, veliko je podrobnosti, a mi je vseeno všeč.
Ali se tvoj vsakdan v šoli sklada s pričakovanji, ki si jih imel o programu?
LEJA LOKNAR (1. C): Program je definitivno težji, kot sem pričakovala. Veliko časa gre za učenje in domače naloge, vikendi so po navadi namenjeni
učenju, česar tudi nisem pričakovala. Konec koncev pa se spomniš, da si na gimnaziji in se je treba truditi.
MILLA MARJANOVIĆ (1. C): Želela sem se vpisati na to gimnazijo že precej dolgo. Količine dela in potrebnega truda sem se zavedala. Všeč mi je nabor obšolskih dejavnosti, ki jih ponuja šola, tudi sama sem članica pevskega zbora in glasbene šole. Zdi se mi, da se vse povezuje v tako lepo skupnost na šoli, kar je čudovito.
PRIMOŽ RATEJ (1. G): Da, moj vsakdan se sklada s pričakovanji, še posebej začetek šolskega leta. Moral sem si razporediti vse dejavnosti, a to praktično ni predstavljalo težav. Nove razmere, novi prijatelji, novi profesorji … temu se je bilo potrebno prilagoditi, to je glavna stvar.
ZARA LUKMAN (1. Č): Ne, tu je velika razlika. Mislila sem, da bom čas po šoli lahko preživljala bolj sproščeno, malo pospala in se tudi sproščeno učila, a glede na to, da moram urnik usklajevati z nešteto izvenšolskimi dejavnostmi, to žal ne gre. Tempo je hitrejši, kot sem pričakovala, vseeno pa je vzdržno, le sproti je treba delati.
ZALA KRANJC (1. E): Na začetku sem bila rahlo v šoku, ker sem morala začeti vstajati zelo zgodaj, ker se vozim, šola pa je super.
KIARA BLATNIK (1. D): Se sklada, ja. Res sem pričakovala, da bo težje. Profesorji so zelo prijazni.
ANA MARINŠEK (1. Č): Približno. Kar se tiče snovi, ja, nisem si mislila, da bomo v prostem času toliko svobodni in da se bomo z razredom tako močno povezali.
Kakšno je počutje med vrstniki v razredu?
LEJA LOKNAR (1. C): Na začetku me je bilo strah, kako se bom razumela z vsemi sošolci, a sem sčasoma ugotovila, da sem naletela na super razred. Z vsemi se razumem dobro in počutim se dobro v razredu.
MILLA MARJANOVIĆ (1. C): Všeč mi je razred, v katerega sem prišla, še posebej po skupnih kulturnih dnevih in spoznavnemu taboru, na katerih smo se še bolj povezali in našli skupne interese ter ustvarili prijateljstva. Tudi naša razredničarka je zelo prijazna in skrbna, prav tako drugi profesorji. Verjamem, da bomo skupaj dosegli cilje, ki smo si jih zadali.
PRIMOŽ RATEJ (1. G): Super! Sploh prva dva meseca sta bila odlična, zdaj pa smo že precej povezana skupnost, veliko sodelujemo, sploh kadar se pojavijo stiske in je potrebna pomoč pri reševanju nalog.
ZARA LUKMAN (1. Č): S sošolci smo res zelo povezani, k temu so zelo pripomogli spoznavni dnevi na Svetini. Razumemo se in si pomagamo, tako da je vzdušje odlično.
ZALA KRANC (1. E): Vsi so zelo prijazni, smo zelo povezani.
KIARA BLATNIK (1. D): Super so. Razumemo se, smo zelo smešni in se ne kregamo, zato je veliko pozitivne energije v razredu.
ANA MARINŠEK (1. Č): Meni se zdi, da smo se dokaj hitro povezali in spoprijateljili, nihče ni z nikomer skregan, kar je super.
Če povzamemo, je razvidno, da se imajo dijaki prvega letnika zelo dobro in so ujeli pravi kajuhovski ritem. Poudarili so, da je sprotno delo zelo pomembno in pozitivno vpliva na dober šolski uspeh, a najpomembnejše je dobro počutje v razredu in ustvarjanje novih prijateljstev, ki lahko zelo polepšajo srednješolska leta. Seveda se šola in njeni profesorji vsako leto znova zelo trudijo, da bi dijakom omogočili karseda lahek prehod iz osnovne v srednjo šolo in jih navadili na nov, malo hitrejši in zahtevnejši, vendar povsem obvladljiv ritem, kar jim je zelo v pomoč.
Dijakom prvega letnika želimo veliko uspeha in dobrega počutja še naprej!
Novinarke: Šejla Mehinagić, Lea Povšič in Manja Simonič Podergajs