V okviru projekta Erasmus+ Ženske raziskovalke in njihov vpliv na Evropo smo se od 18. do 24. januarja udeležili izmenjave v mestu Hirson v Franciji, kjer nas je gostila gimnazija Lycée Irène Joliot Curie. Ob prihodu so nas pričakali izjemno prijazni francoski gostitelji in sončno vreme, ki je poskrbelo za prijeten začetek izmenjave, ki je potekala v izjemno prijetnem vzdušju. Francoske družine so poskrbele za topel sprejem, dijaki pa so uživali v bogatem programu in odlični kulinariki.
Dijakinja Žana Zupanc (2. e) je o izmenjavi zapisala:
V okviru projekta smo dijakinje 2. in 3. letnika spoznale izjemne ženske, ki so zaznamovale Evropo in jo še vedno soustvarjajo. Hkrati smo se poglobile v kulturo ter vsakdan naših francoskih vrstnikov. Spoznati tujo kulturo iz prve roke je vedno nekaj posebnega, še posebej pa, ko gre za kulturo jezika, ki se ga učiš v šoli. Že ko smo sedele na letalo za Pariz, smo vedele, da nas čaka nepozaben teden.
Teden, ki smo ga preživele v Franciji, je bil res edinstven. Čeprav sedem dni ni veliko, smo v tem času doživele ogromno, se naučile novih stvari, spoznale zanimive ljudi in spletle prijateljstva, ki bodo ostala z nami še dolgo. Poleg jezika in kulture smo spoznale tudi francoski šolski sistem, ki se v marsičem razlikuje od našega. Pouk se pogosto konča šele ob šestih popoldne, šolske ure so daljše, kulturni šoki pa se niso ustavili pri šoli. Presenetile so nas tudi navade v družinskem življenju – od tega, da po hiši hodijo s čevlji, do večerij, ki so bolj podobne našim kosilom.
Poleg dela na projektu in obiskovanja pouka smo se udeležile tudi ekskurzije v Reims, kjer smo šle po poteh velikih žensk tega mesta, med njimi moramo omeniti Madame Clicquot Ponsardin, Madame Pommery, ki sta zelo vplivali na postopek pridelave šampanjca in seveda Jeanne d’Arc (Ivano Orleansko). Spoznale smo tudi zgodovinski obred kronanja francoskih kraljev, ki je potekal v čudoviti katedrali, ki nas je navdušila. V Fismesu smo obiskali muzej Musée France 40 in spoznali življenje v jarkih ter porušenih vaseh, prva in druga svetovna vojna sta namreč zelo zaznamovali to regijo in vlogo žensk.
V petek je kot rezultat našega tedenskega raziskovanja nastala razstava, posvečena ženskam, ki so spreminjale Evropo. Skupaj s francoskimi dijaki smo predstavili izjemne osebnosti, med njimi Olympe de Gouges, Simone de Beauvoir, Marie Curie, Josephine Baker, Alice Milliat in George Sand, med Slovenkami pa Almo Karlin in Niko Kovač. Razstavo sta si ogledala tudi ravnateljica gospa Corinne Fitos in podravnatelj gospod Olivier Le Fichant.
Zgodbe žensk, ki premikajo meje, se s tem ne zaključujejo. Oktobra projekt nadaljujemo v Sloveniji, ko bomo gostili francoske dijake in skupaj še pobliže spoznali pomembne Slovenke.
Teden v Franciji nam je razširil obzorja in spremenil pogled tako na našo kot na francosko kulturo.