Predavanje slovensko-južnoafriškega para

V četrtek, 23. 10. 2014, smo dijaki 3.e-razreda in člani sociološko-psihološkega krožka poslušali izjemno zanimivo predavanje na temo kulturnih razlik. Te sta nam predstavljala mladoporočenca Saša in Kenneth – ona iz Slovenije, on pa iz Južnoafriške republike.

Zelo smo se zabavali ob odkrivanju južnoafriške kulture in njihovih navad. Presenetilo nas je, da na piknik vsak prinese svojo hrano, da v glavnem živijo v pritličnih hišah, da imajo najete vrtnarje (čeprav so njihovi vrtovi majhni) in čistilke. Izvedeli smo tudi, da je v Južnoafriški republiki zelo veliko kriminala, zato prebivalci ukrepajo preventivno; v hiši imajo celo varne sobe. Zaradi apartheida, ki je bil prisoten v preteklosti, je danes vidna pozitivna diskriminacija. Ta omogoča temnopoltim ljudem večjo možnost zaposlitve, saj jih nekatera podjetja zaposlujejo zato, ker dobijo večjo finančno pomoč. Dijaki smo argumentirali, da se nam nobena oblika diskriminacije ne zdi pravilna, saj bi vsi morali biti enakopravni.

Iskreno smo se nasmejali Kennethu, ki nam je zaupal izkušnje, ki so ga presenetile pri slovenski kulturi. Čudno se mu zdi, da si Slovenci obujemo copate, ko pridemo v hišo, pri starših pa živimo do tridesetega leta. Presenetilo pa ga je tudi to, da je pred skoraj vsako hišo opazil paleto drv, na oknih pa rdeče rože.

Ura je vsekakor minila prehitro in z veseljem bi še poslušali razlike med kulturami in prepreke, ki jih zaljubljeni ljudje doživijo. Nikoli ne vemo, kdaj se bomo tudi mi zaljubili v kakšno drugo kulturo in njenega člana.

Pina Grobelšek, 3. e

Dostopnost