Teden možganov na I. gimnaziji v Celju

Prejšnji teden je bil v Sloveniji zaznamovan s Tednom možganov (v izvirniku Brain Awareness Week). Gre za mednarodno akcijo, ki vsako leto poteka tretji teden v marcu, v času Tedna možganov pa organizacije po vsem svetu pripravijo številne izobraževalne dogodke. Namen teh dogodkov je osveščanje laične in strokovne javnosti o osebnih in družbenih koristih raziskovanja živčevja.

SINAPSA (Slovensko društvo za nevroznanost) s pomočjo drugih organizacij in posameznikov v tem tednu organizira številna predavanja, delavnice, oglede filmov s komentarjem, likovni natečaj za mlajše in okroglo mizo.

Osrednji dogodki so organizirani v Ljubljani, predavanja pa potekajo v številnih krajih po Sloveniji. Letos smo del predavanj organizirali in izvedli tudi na I. gimnaziji v Celju.

V četrtek, 17. 3. 2016, sta nam poškodbe možganov in okrevanje po poškodbah predstavili psihologinji Suzana Vrhovac in Vesna Mlinarič Lešnik, obe zaposleni na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Republike Slovenije – Soča.

V petek, 18. 3. 2016, je psihologinja Lea Gornjak, zaposlena na I. gimnaziji v Celju, predstavila vpliv spanja na vsakodnevno delovanje človeka.

V soboto, 19. 3. 2016, nas je obiskala specializantka nevrologije, Nina Kozorog, dr. med., zaposlena na Univerzitetnem kliničnem centru Maribor, in pripravila izredno zanimivo predavanje o demenci in normalnem procesu staranja.

Veseli smo, da smo sodelovali pri tako pomembni vseslovenski akciji. Možgani so neizmerno čudovit in še vedno skrivnosten organ. V želji po nadaljnjem spoznavanju in sodelovanju upamo, da bo I. gimnazija v Celju tudi v prihodnje del tako zanimivega dogajanja.    

Dostopnost