Da ima naša gimnazija izjemno bogato športno zgodovino in da se lahko ponaša z marsikaterim odličnim rezultatom in vrhunskimi športniki, je bolj ali manj znano. Zagotovo precej manj pa je bilo do srede, 7. 5. 2025, znanega o naših kar 27 olimpijcih.
Razstava krasi stene v preddverju nove telovadnice Dvorane Kajuh, začeli pa smo s slavnostjo v stari. In ne brez razloga. V nekdanjih dijakih ta prostor vedno prebudi nostalgijo, spomni jih na razigrano mladost, spomni na stare, skromne čase, ko se je tu telovadilo (zlasti orodno telovadilo) in igralo (kolikor se je dalo igrati), se je pa tudi plesalo. Iz te telovadnice, ki je bila tako kot šola zgrajena leta 1913, je izšla cela plejada odličnih športnikov in olimpijcev. Še en dokaz, da tisto, kar vedno ponavlja ravnatelj Šepetavc, ni »kr neki«, ni iz trte zvito: ne prostor, ne stavba, ljudje ustvarjamo šolo; kolikor smo dobri ljudje v njej, toliko je dobra šola.
Od tiste prve povojne v Londonu leta 1948 do lanske v Parizu je na olimpijadah torej tekmovalo 27 naših gimnazijcev in gimnazijk, na poletnih 20, in sicer: Alma Butia, Stanko Lorger, Jože Brodnik, Vlado Bojović, Renata Strašek, Helena Javornik, Katarina Srebotnik, Luka Žvižej, Dušan Podpečan, Petra Nareks, Peter Kauzer, Marina Tomić, Anamari Velenšek, Žana Jereb, Maja Mihalinec, Maruša Černjul, Adrian Gomboc, Vid Poteko in Urh Kastelic, na zimskih 7: Ana Drev, Bernard Vajdič, Rok Marguč, Gloria Kotnik, Tina Robnik, Tit Štante in Kaja Verdnik, na paraolimpijskih pa, in to dvakrat: Lena Gabršček.
Trije so osvojili medalje: kajakaš Peter Kauzer in judoistka Anamari Velenšek srebrno na OI v Riu leta 2016, deskarka Gloria Kotnik pa leta 2022 bronasto na OI v Pekingu.
Slavnosti so se udeležili olimpijci: Vlado Bojović, Helena Javornik, Renata Strašek, Katarina Srebotnik, Ana Drev, Bernard Vajdič, Vid Poteko, Dušan Podpečan, Maja Mihalinec (Zidar), Ana Velenšek, Petra Nareks in Kaja Verdnik.
Z nami so kot častni gostje bili nekateri izjemni celjski športniki, trenerji in športni funkcionarji, ki so tudi bili olimpijci ali pa se »odlično spoznajo« na prvenstva in olimpijade: Marjan Fabjan, Mile Čepin, Tone Tiselj, Bojan Prašnikar, Jolanda Čeplak (Steblovnik), Tomaž Jeršič, Matej Polutnik, Uroš Kranjc, Dušan Konda … Zanimivo je bilo videti skupaj tri izjemne atlete dolgoprogaše: Peter Svet državni rekord na 5000 m drži že 50 let (v Berlinu je leta 1974 tekel rekordnih 13:32, 8), Stane Rozman je slovenski rekorder na 10 km tudi že več kot 40 let (v švicarski Lozani je leta 1983 tekel 28:32,86), naš maturant iz leta 2021 Vid Botolin pa je edino upanje, da po toliko letih ta dva rekorda končno padeta, saj je Petru in Stanetu že čisto za petami …
Prireditve so se udeležili tudi direktorji celjskih javnih zavodov, ravnatelji, profesorji in dijaki naših športnih oddelkov. Ob ravnatelju sta bila slavnostna govornika še celjski župan Matija Kovač in predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Franjo Bobinac, oba tudi naša nekdanja dijaka. Krasno je zapel naš mešani mladinski pevski zbor pod vodstvom (tudi našega nekdanjega dijaka) prof. Matevža Pušnika, ob klavirju je bil Gal Gros, 3. a, prireditev pa je povezovala Zala Plevnik, 3. c. Skrbno in požrtvovalno so tudi tokrat pri izvedbi pomagali: mentorica KD Antona Aškerca prof. Juana Robida in »zvesta četa« pridnih sodelavcev (obveščanje, ozvočenje, fotografiranje, snemanje, priprava prostorov in banketa).
Razstavo s(m)o pripravili: Anton Šepetavc (ideja, zasnova, vsi teksti, pridobivanje fotografij, organizacija) ter Branko in Anej Bezgovšek (pridobivanje in obdelava fotografij). Ob ogledu razstave in kasnejšem druženju je bilo mogoče dobesedno v zraku čutiti ogromno pozitivne energije, veliko zadovoljstvo, veselje in ponos. Razstava ni nastala čez noč; bilo je potrebno veliko dela, skrbi in truda, pa tudi znanja. A vse to ni nič v primerjavi z njenim pomenom (je zagotovo prva taka v Sloveniji) in sledjo, ki jo puščamo za sabo ljudje, ki živimo s to šolo in jo nosimo v srcu.
dr. Anton Šepetavc, ravnatelj
Povezava do fotografij: Stalna razstava olimpijcev