Aktivnosti krožka 2024/2025

Na šoli že deseto leto dijakom v okviru izbirnega dela OIV ponujamo možnost vključevanja v krožek za trajnostni razvoj, saj se zavedamo, da je kakovostno izobraževanje zelo pomembno pri uresničevanju trajnostnih načel.

Prioriteto dajemo samooskrbi, pripravi različnih naravnih izdelkov, preverjanju receptur, razvijanju ročnih spretnosti, osvajanju laboratorijskih tehnik in pakiranju izdelkov. Narejene izdelke lahko uporabimo v domači kuhinji kot zeliščne dodatke ali kot naravno kozmetiko. Vse to nam omogoča izdelovanje številnih daril za različne priložnosti.

V novembru smo s člani krožka organizirali delavnico za osnovnošolce z naslovom Barvni detektiv in z različnimi laboratorijskimi tehnikami in metodami raziskovali, kaj se skriva v vzorcih.

 

V decembru je bila izpeljana zanimiva delavnica z naslovom Moda in trajnost, ki jo je organiziral Inštitut Complementarium, katerega ustanoviteljica je dr. Lucija Kolar. Dijaki 1. a in 2. a so v uvodnem delu izdelovali broške in predelovali oblačila za ponovno uporabo. Dijake sta pri delu usmerjali Lučka Kolar, ustvarjalka in čevljarka, ter Špela Strašek, oblikovalka in klobučarka. Sledila je zanimiva Debata o trajnostni modi, v kateri so sodelovali: Lucija Kolar, organizatorka dogodka in ustanoviteljica Inštituta Complementarium; Stanko Kolar, direktor podjetja AquafilSLO, PE Celje; Lucija Marovt, svetovalka in sekretarka trajnostnih in krožnih projektov; Lučka Kolar, ustvarjalka in čevljarka; Špela Strašek, oblikovalka in klobučarka, ter dijaki 1. a in 2. a I. gimnazije v Celju.

 

Dijakinje krožka so z mentoricama v decembru izdelale večje število recikliranih vizitk in jih opremile z voščili. Z vizitkami smo že tretjič zapored  razveselili starejše občane v Domu ob Savinji v Celju.

Aktivni smo bili 22. marca ob svetovnem dnevu voda, katerega geslo je bilo Voda in ledeniki, 8. aprila ob dnevu ekološka dolga, 22. aprila ob svetovnem dnevu Zemlje, katerega tema je Naš planet, naša odgovornost, in 24. aprila ob slovenskem dnevu o zavrženi hrani.

V okviru mednarodne izmenjave sta bili organizirani in izpeljani dve delavnici. Prva je bila za goste iz Francije 1. aprila. Spoznali smo naravna zelišča, parno destilacijo in v nadaljevanju izdelovali naravno negovalno kozmetiko.

Druga zanimiva delavnica je bila z dijaki iz Grevenbroicha na temo Novi obraz starega stola. Stare, odrabljene stole smo preoblikovali v unikatne, prenovljene izdelke. Dijaki z obeh šol so sodelovali v mešanih skupinah, si razdelili naloge in z veliko mero ustvarjalnosti ter samoiniciativnosti izdelali nove podobe starih predmetov. Z delavnico smo spodbujali trajnostno miselnost, timsko delo, kreativno razmišljanje in zavedanje o pomenu ponovne uporabe ter zmanjševanja odpadkov. Ustvarjanje si lahko ogledate na povezavi: Barvanje stolov v kleti z gosti iz Grevenbroicha – I. gimnazija v Celju (prvagim.si)

 

Mentorici krožka: Bernarda Jug, prof., in mag. Mojca Plevnik Žnidarec

Dostopnost