Prvo tekmovanje iz znanja astronomije za Dominkova priznanja je bilo izvedeno v šolskem letu 2009/2010. Tekmovanje organizira Društvo matematikov, fizikov in astronomov (DMFA) Slovenije. Na gimnaziji smo kmalu ugotovili, da tekmovanje dijake motivira za nadaljnje poglabljanje znanja astronomije, zato smo se v šolskem letu 2011/2012 tekmovanju priključili.
3. tekmovanje iz znanja astronomije za Dominkova priznanja - šolsko leto 2011/2012
Tekmovanja se je udeležilo 10 tekmovalcev. Rezultati državnega tekmovanja:
4. tekmovanje iz znanja astronomije za Dominkova priznanja - šolsko leto 2012/2013
Tekmovanja se je udeležilo 12 tekmovalcev. Rezultati državnega tekmovanja:
Krištof Skok osvojil srebrno priznanje na olimpijadi iz astronomije in astrofizike
Krištof Skok se je uvrstil v olimpijsko ekipo Slovenije, ki se je olimpijade prvič udeležila. Iz Grčije se je vrnil s srebrno medaljo.
Žan Kokalj in Krištof Skok sta na 7. astronomsko- astrofizikalni olimpijadi v Grčiji osvojila srebrni medalji.
5. tekmovanje iz znanja astronomije za Dominkova priznanja - šolsko leto 2013/2014
Tekmovanja se je udeležilo 8 tekmovalcev. Rezultati državnega tekmovanja:
Krištof Skok se je uvrstil v olimpijsko ekipo Slovenije in v Romuniji osvojil priznanje.
Olimpijska astrofizikalna ekipa Slovenije 2014
6. tekmovanje iz znanja astronomije za Dominkova priznanja - šolsko leto 2014/2015
Šolskega tekmovanja se je udeležilo 14 dijakov. Na državnem tekmovanju so dosegli naslednje rezultate:
Tekmovalci državnega tekmovanja v Murski Soboti
Krištof Skok (4. a) in Urška Andrenšek (3. d) sta se udeležila izbirnega tekmovanja za uvrstitev na astrofizikalno olimpijado. Krištof se je z osvojenim prvim mestom uvrstil v tekmovalno ekipo Slovenije, ki je v avgustu odpotovala na astrofizikalno olimpijado v Indonezijo. Na tekmovanju je prejel pohvalo. Uspeh je z odličnim osmim mestom dopolnila Urška, kar pa žal ni zadoščalo za uvrstitev v ekipo. Za Krištofa Skoka je bila to že tretja astrofizikalna olimpijada (osvojil je že srebrno olimpijsko medaljo).
Zlata z državnega tekmovanja, Urška Andrenšek in Krištof Skok
V tem šolskem letu smo se prvič udeležili tudi mednarodnega astrofizikalnega tekmovanja v organizaciji Šole astronomije Sanktpetersburg oziroma tamkajšnje univerze (22. Sanktpeterburška olimpijada). Tekmovanja, ki je v Rusiji državno, se je udeležilo več tisoč tekmovalcev iz približno desetih držav. Tekmovanje je tristopenjsko: področno, izbirno in finalni krog. Najboljši tekmovalci slovenskega državnega tekmovanja so se pridružili tekmovanju v izbirnem krogu. Tekmovalci, ki so dosegli dovolj dober rezultat v izbirnem delu, so se uvrstili v finalni krog tekmovanja. To je uspelo kar petim dijakom I. gimnazije v Celju, ki so dosegli vrhunske rezultate:
Zelo dobra rezultata sta dosegla tudi Jernej Brglez (2. a; kategorija 9) in Krištof Skok (4. a; kategorija 11), ki žal nista zadoščala za osvojitev nagrade.
Utrip z 22. Sanktpeterburške olimpijade
Zlato in bron za astronoma Krištofa Skoka in Urško Andrenšek
Med 26. in 28. junijem 2015 je na Madžarskem potekalo prvo regionalno tekmovanje iz znanja astronomije za srednješolce, na katerem so sodelovale ekipe z Madžarske, s Hrvaške in iz Slovenije.
Tekmovalci so se kosali v štirih disciplinah – astronomska opazovanja, teoretične naloge, analiza astronomskih opazovanj in ekipno tekmovanje, podobno kot na Mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike.
Na tekmovanju je v skupnem seštevku zmagal Krištof Skok, Urška Andrenšek je bila tretja. Tudi ostali slovenski tekmovalci so zasedli visoka mesta. Na ekipnem tekmovanju je zmagala slovenska ekipa, sledili so ji madžarski in hrvaški tekmovalci.
Slika levo: Krištof in Urška, prejemnika zlate in bronaste medalje
Slika desno: Udeleženci prvega regionalnega tekmovanja iz znanja astronomije (od leve proti desni): Andrej Guštin (vodja ekipe), Jakob Robnik, Jakob Jazbec, Krištof Skok, Urška Andrenšek, Darko Kolar, Aleksej Jurca, Roman Ocvirk (vodja ekipe).
Krištof Skok zastopal barve Slovenije na astrofizikalni olimpijadi
Avgusta 2015 se je zaključila 9. mednarodna olimpijada iz astronomije in astrofizike v Indoneziji. Našo državo so na tekmovanju zastopali: Aleksej Jurca (Gimnazija Bežigrad), Jakob Jazbec (ŠC Srečka Kosovela Sežana), Jakob Robnik (Gimnazija Bežigrad), Krištof Skok (I. gimnazija v Celju) in Darko Kolar (Gimnazija Murska Sobota), na tekmovanju pa sta jih spremljala Andrej Guštin in Tadeja Veršič.
Krištof Skok (I. gimnazija v Celju) in Aleksej Jurca (Gimnazija Bežigrad) sta prejela pohvalo. Za Krištofa Skoka je bila to že tretja udeležba na olimpijadi iz astronomije in astrofizike.
Prejemnika priznanj na 9. MOAA s predsednikom olimpijade
7. tekmovanje iz znanja astronomije za Dominkova priznanja - šolsko leto 2015/2016
Kajuhovci smo v astronomiji ponovno v slovenskem vrhu. Znani so uradni rezultati državnega tekmovanja iz znanja astronomije:
Urška in David sta se uvrstila na izbirno tekmovanje za astrofizikalno olimpijado, ki je bila v tem letu v mestu Bhubaneswar v Indiji, ter bila povabljena k sodelovanju na 23. Sanktpeterburški olimpijadi v marcu 2016.
Prejemniki priznanj 7. tekmovanja iz znanja astronomije za Dominkova priznanja
Rezultati s 23. Sanktpeterburške astronomske olimpijade 2016
Najbolje uvrščeni tekmovalci na državnem tekmovanju iz astronomije so sodelovali tudi na 23. Sanktpeterburški astronomski olimpijadi.
Našo gimnazijo sta zastopala Urška Andrenšek, dijakinja 4. d-razreda, in David Opalič, dijak 2. d-razreda. Za odličen rezultat je bil David nagrajen s srebrno medaljo.
8. tekmovanje iz znanja astronomije za Dominkova priznanja - šolsko leto 2016/2017
Nočna opazovanja so pomemben del priprav na tekmovanja.
Tradicija vrhunskih uvrstitev na tekmovanjih iz znanja astronomije se nadaljuje. Znani so uradni rezultati 8. državnega tekmovanja iz znanja astronomije za Dominkova priznanja:
David je poleg zlatega priznanja osvojil tudi tretjo nagrado tekmovanja. Oba prejemnika zlatega priznanja sta bila povabljena k sodelovanju na 24. Sanktpeterburški olimpijadi, David pa se je v konkurenci najboljših slovenskih astronomov potegoval za mesto v ekipi, ki je zastopala Slovenijo na 11. mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike med 12. in 21. novembrom 2017 na Tajskem.
9. tekmovanje iz znanja astronomije za Dominkova priznanja - šolsko leto 2017/2018
V soboto, 6. 1. 2018, so se naši najboljši astronomi udeležili 9. državnega tekmovanja iz znanja astronomije za Dominkova priznanja. Kajuhovci so potrdili tradicijo vrhunskih rezultatov. V zelo močni konkurenci je Jan Žekar z največ osvojenimi točkami postal absolutni zmagovalec tekmovanja. Osvojil je zlato priznanje, prvo nagrado tekmovanja in dobil povabilo na izbirno olimpijsko tekmovanje.
Rezultati državnega tekmovanja iz znanja astronomije:
Tekmovalci Žan, Tim, David, Ana, Jakob in Valentin z mentorjem astronomov na I. gimnaziji v Celju, Romanom Ocvirkom
Vsem tekmovalcem iskreno čestitamo!
Na vse tekmovalce smo izjemno ponosni, čestitamo jim za dosežke in javnosti z veseljem sporočamo, da imamo na I. gimnaziji v Celju izvrstne mlade astronome.
Roman Ocvirk, prof.